Průvodce registrací nové domény zahrnuje tyto kroky:
- Pro toho kdosi ještě doménové jméno nezvolil – Správná volba domény a ověření, zda je jméno volné, pokračujte ve čtení na této stránce.
- Pro toho, kdo již zvolené jméno má a chce si registrovat doménu – Vlastní průvodce registrací domény (na stránkách registrátora .cz domén)
Doména je součást vašeho nového webu, chcete si založit web a první co vás napadne je na jaké adrese bude váš nový web dohledatelný, to znamená jaké doménové jméno si zvolíte.
Co je to doménové jméno?
Doménové jméno nebo také doména je adresa, kterou když zadáte do vašeho internetového prohlížeče vám zobrazí vaší prezentaci. Doménové jméno může obsahovat jen písmena bez diakritiky, číslice a pomlcku. Celé doménové jméno se skládá z vlastního názvu a doménové koncovky. Doménové jméno je například “Seznam.cz” . Více informací o tom co je doména.
Doménová koncovka
Pro české projekty se volí nejlépe doména s koncovkou .cz, ale samozřejmě vám nic nebrání použít koncovku jinou, v českém prostředí se také využívají domény s koncovkami .eu, .com, .net, .info . Další koncovky se pro české projekty spíše nedoporučují.
Doporučuji si k nové stránce pořídit jméno spíše s koncovkou .cz , která je pro naše prostředí nejvhodnější. Navíc pokud si budete v budoucnu toto uvádět třeba na vizitce či nějakém reklamním sdělení tak to bude vypadat přece jen lépe a profesionálněji.
Jakou zvolit doménu
Doménové jméno se volí nejlépe jednoslovné, u víceslovných se doporučuje slova oddělovat pomlčkou. Takže např. Jan Novák je šikovný řemeslník v Plzni co opravuje pračky a chce si založit web. Řekl si, že se bude prezentovat svým jménem, může si tedy zvolit následující názvy pro adresu svojí prezentace:
jannovak.cz
jan-novak.cz
novak-jan.cz
novak.cz
Může také ale využít své živnosti a místa působení a zvolit doménové jméno třeba takto:
opravarplzen.cz
opravar-plzen.cz
opravapracekplzen.cz
pracky-plzen.cz
prackyplzen.cz
opravypracek.cz
Ovšem je potřeba se zamyslet nad tím jak se uvedený zápis chápe, aby nedošlo k záměně za prodejce praček v Plzni.
Moje nová doména
A nyní k vašemu novému webu, vezměte si list papíru a napište si pod sebe jména pro váš nový web, které vás napadnou, klidně i nesmysly, prostě takový malý brainstorming, můžete se inspirovat příklady výše. Vyvarujte se zbytečně dlouhých a špatně čitelných názvů a také názvům, kde by snadno došlo k překlepům.
Varianty zápisu mé nové domény
Až budete mít ve sloupečku vypsáno 5 – 10 rozumných variant, zkuste si tyto názvy jeden po druhém napsat do vašeho prohlížeče, tedy do adresního řádku (tam, kam píšete např. seznam.cz). Cílem je, zkusit si tyto názvy napsat tak jak by to udělal uživatel, který by chtěl navštívit váš web. Často si při této zkoušce uvědomíte, zda je toto zvolené jméno ta správná cesta, tedy zda se nepíše zbytečně složitě, zda nehrozí nějaký překlep, tedy skutečnosti, které vás při psaní názvů na papír nenapadly.
Je tato doména volná?
Na českém internetu je v současnosti (únor 2016) registrováno skoro 1 250 000 českých domén (domény s koncovkou .cz) a za den se registruje 800 – 900 nových .CZ doménových jmen (zdroj CZ.NIC). Je tedy zřejmé, že jména, která jste si nyní zvolili již mohou být obsazená a je na nich třeba konkurenční web. To si ostatně můžete zkusit výše uvedenou metodou přepsání domény do adresního řádku prohlížeče. Tam se ale může snadno stát, že jméno je obsazené přestože se vám do prohlížeče po zadání jména žádná prezentace nenačte. Je to jednoduše proto, že si na zvolené adrese vlastník domény zatím žádnou prezentaci nespustil.
Jak ale zjistit, zda je doména opravdu volná?
Já si kontroluji domény na stránkách registrátora domén Wedos.cz přesně na stránce zde. Cena tady vychází na nějakých 151 Kč což je asi nejnižší cena na trhu.
Stačí zapsat zvolené jméno do formuláře a zaškrtnout o jaké koncovky ke jménu máme zájem a následně nám vyjede seznam volných a případně již zabraných jmen.
Pokud se nám doména, kterou jsme zvolili líbí můžeme si ji rovnou zakoupit. Celý průvodce registrací domény na stránce registrátora naleznete zde.